Dag 2: Hveragerði – Kolvidarhóll
Fra Hveragerði følger vi den gamle veien til Hellisheidi. Når vi kommer til sletten fortsetter vi mot vulkanen Hengill, langs lavaområdet Kristnitökuhraun. Denne lavaen kommer fra Hengils utbrudd år 1000, samme år som Island offisielt konverterte til kristendommen. De gamle sagaene forteller at utbruddet var en hevn av de gamle gudene Tor, Odin og Frøya. Vi fortsetter på veien mellom lava og koller ”millihrauns og hlidar” ned til Kolvidarhóll. Der har mennesker stoppet opp for å hvile i århundrer. Vi tilbringer natten på Eldhestar gård Vellir. 21 km, 4 timer.
Dag 3: Kolvidarhóll – Nesjavellir
Vi fortsetter nordover, nedenfor fjellene Husmuli og Hengill. Vi går av hestene og leier dem gjennom den trange kløften til Marardalur, Hestenes dal. Deretter passerer vi Dyrfjöll (Dørr-fjellene) og når vi kommer til fjelltoppen har vi utsikt over innsjøen Thingvallavatn. Innsjøen ligger ved den kløften der islendingene har hatt sine demokratiske møter, Allting, i hundrevis av år. Veien fortsetter til Nesjavellir der vi forlater hestene og kjører bil til Vellir for middag og overnatting. 30 km, 6–7 timer.
Dag 4: Nesjavellir - Reykjadalur - Hveragerdi
Vi rir oppover i fjellene og gjennom en kløft hvor det renner en liten elv. Når vi har kommet oss over enda et fjell, rir vi over en sandslette til gresset mer og mer tar over i dalen Þverárdalur. Vi klatrer oppover en skråning ved siden av et fossefall og blir møtt av et grønt område med varme kilder. Deretter blir vi møtt av de bratte klippeformasjonene som fører oss ned i den varme dampende dalen Reykjadalur. Vi tar oss en dukkert i den varme bekken i dalen, før vi snur mot Hveragerði der turen avsluttes. Før vi rir nedover fjellene har vi en imponerende utsikt mot havet og Vestmannaøyene. Vi kjører bil tilbake til Reykjavík, rundt 16.30. Overnatting på gjestgiveri. 20 km, 4–5 timer.
Dag 5: Transfer til Keflavík – Hjemreise
Deltagerne tar flybussen til Keflavík flyplass på egen hånd eller fortsetter reisen på Island.